0216 540 34 84

Monthly Archives: Nisan 2019

Hangi İşletmeler Yangın Alarm Sistemi Kullanmak Zorunda

Yangın alarm sistemleri can ve mal kaybını önlemek amacıyla, uzun yıllar boyunca kullanılan, yangını önceden haber veren veya yangın anında yangını büyümeden kontrol altına alabilen sistemlerdir. Çoğu binalarda ve işletmelerde dikkatimizi çekmeyen ama binanın etrafını bir ağ gibi ören bu sistemler 19/12/2007 tarihli resmi gazete de yayınlanan, binaların yangından korunması hakkında yönetmelikte detaylı olarak anlatılmıştır. Milli Savunma Bakanlığına bağlı ve Nükleer santraller dışında binalar ve işletmeler yangın alarm sistemi kullanmak zorunda. Peki, yönetmelikte de belirtilen bu bina ve işletmeler nelerdir gelin birlikte bakalım.

Yönetmelikte Olanlar

Yönetmeliğe göre; konutlar, konaklama amaçlı binalar, kurumsal binalar, büro binaları, ticaret amaçlı binalar ve işletmeler yangın alarm sistemi kullanmak zorunda. Özellikle kurumsal binalar, yurtlar ve eğitim veren binalar devlet tarafından daha detaylı kontrol edilmektedir. Burada ki yurt ve eğitim veren kurumlar özel işletmeler dahi olsa devlet sıkı tedbirlerin alınmasını istemekte ve binalarda bulunan yangın alarm periyodik olarak takip etmektedir.

Yine yönetmeliğe göre; endüstriyel binalar, toplanma amaçlı binalar, depolama ve saklama amaçlı binalar, yüksek tehlikeli grubuna girmiş yerler ve karışık kullanım amaçlı işletmeler yangın alarm sistemi kullanmak zorunda. Genel olarak yönetmeliğe bakacak olursak oturduğumuz binalardan tutunda depo olarak kullandığımız binalar dahi yangın alarm sistemi kullanmak zorunda. Ayrıca tıpkı özel işletmelerde olduğu gibi, özel fabrikalar ve özel hastanelerde bu yönetmeliğin kapsamına girmektedir.

Davlumbaz Söndürme Sistemlerinin Çalışma Prensibi

Hotel, Restaurant ve askeri bölgeler gibi yoğun iş tempolu davlumbaz söndürme sistemlerinin çalışma prensibi işletmelerde özellikle yağlı yemeklerin buharlarının davlumbaz içerisinde toplanması sonucunda meydana gelen yağ tabakalarının yangın faktöründe bertaraf edilmesi oldukça zor olabiliyor. Otomatik davlumbaz yangın söndürme sistemleri özel kimyasal bileşimli yangın söndürme sıvısı sayesinde bu gibi durumların birkaç saniye içerisinde giderilmesini sağlıyor.

Kaliteli Yangın Söndürme Sistemleri Kurumsal Web Sitemiz

Kaliteli ve garantili davlumbaz söndürme sistemlerinin çalışma prensibi ile hizmet sunan yangın söndürme sistemleri kurumsal web sitesi garantili yangın söndürme sistemleri firması olarak garantili ve ekonomik fiyat tarifeli yangın söndürme sistemleri satış hizmeti sunuyoruz. Yılların sunduğu bilgi birikimleri ve profesyonel kadromuz sayesinde müşterilerimizin beklentilerine hitap ediyoruz.

Her Bütçeye Hitap Eden Yangın Söndürme Cihazları Satıyoruz

Sektöründe lider bir davlumbaz söndürme sistemlerinin çalışma prensibi yangın söndürme sistemleri satış firması olarak kuruluş tarihimizden itibaren kaliteli hizmet anlayışına ve müşteri memnuniyetine önem veriyor ve bu sebeple pek çok yangın söndürme cihazları firmalarından farklı olarak ek ücretsiz ve her bütçeye hitap eden ekonomik fiyat tarifesi üzerinden yangın söndürme sistemleri satıyoruz. Ayrıca, kurumsal web sitemiz üzerinden kesintisiz online destek hizmeti de sunuyor ve bu sayede müşterilerimizin yangın söndürme cihazları ve fiyat tarifesi hakkında bilgi almasını sağlıyoruz.

Yangın Tüpü İçin Askılık Nasıl Monte Edilir?

Günümüz işletmelerinde, arabalarda ve hatta her evde bulunması gereken yangın tüpleri hayati öneme sahip cihazlardır. Herhangi bir kaynaktan doğabilecek yangınlara karşı büyük avantaj sağlayan yangın tüpleri belirli standartlarda ve boyutlarda üretilirler. Birçok litre ve boyutta üretilebilen yangın tüpleri, söndürme işlemlerinde oldukça etkili cihazlardır. Kendinize yakın bir konumda bulunduracağını herhangi bir yangın tüpü, yangın anında sizin için oldukça avantajlı olacaktır. Peki, Yangın Tüpü İçin Askılık Nasıl Monte Edilir?

Yangın Tüpünün Konumlandırma

Yangının kaynağı fark etmeksizin söndürülmesinde kullanılabilen yangın tüpleri, kullanıcının yangın esnasında kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. Yangın esnasında hızlı bir şekilde erişilebilen yangın tüpü ile yangını hızlıca söndürebilirsiniz. Cihazın bulunacağı konumunu belirlerken dikkat etmeniz gerekenler;

 • El altında bir yer olması,
 • Kolay erişilebilecek bir yer olması, örneğin kapı girişleri, merdiven kenarları

Cihazı konumlandırırken özel olarak üretilen ayaklıklardan ve askılıklardan faydalanabilirsiniz. Yangın tüpü için askılık nasıl monte edilir? Şeklinde bir soruya sahipseniz yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Yangın Tüpü İçin Askı Montesi

Yangın tüpünüzü konumlandırırken, özel olarak üretilen ayaklıklardan faydalanabileceğiniz gibi askı ekipmanlarından da faydalanabilirsiniz. Hem yangın tüpünü doğru şekilde konumlandırmak, hem de konumunda güvenli bir şekilde kalmasını sağlamak için kullanabileceğiniz askı ekipmanlarını duvara monte edebilir ve yangın tüpünü uygun şekilde ayarladıktan sonra asabilirsiniz. Sitemizde bulunan yangın tüpü askı ekipmanlarına göz atabilir ve yangın tüpünüz için en uygun askılığı bulabilirsiniz.

Mobil Yangın Arabası Fiyatları

Mobil yangın arabaları, seyyardır ve her yere kolayca hareket ettirilebilir özelliklere sahiptir. Kısa sürede yangınlara müdahale imkânı veren bu ürünler, farklı şekillerde ve boyutlarda üretilmektedir. Mobil yangın söndürme arabası fiyatları üç farklı modele sahip olduğumuz için farklılık göstermektedir. Mobil yangın söndürme arabaları, hem model olarak hem de kullanılacak alanlar olarak farklılık göstermektedir bu yüzden fiyatları da birbirinden farklıdır.

Birinci ürünümüzde, gelişmiş teknolojiye sahip ana gövdenin içerisinde yüksek basınçla püskürtülmek üzere bekleyen yangın söndürme köpüğü bulunmaktadır. Üzerinde yer alan vanaya ön taraftaki ve arka taraftaki hortum yerleştirilerek kullanım sağlanmaktadır. Ana gövdeye bağlı olan tekerlekler ve tutma kolu sayesinde, her yere kolayca götürülebilir.

Yangın Söndürme Tüplü Araç

İkinci ürünümüzde, iki adet tekerleğe sahip olan bu ürünün alt kısmında bir adet yangın söndürme kovası bulunmaktadır. Bu kova gerektiği zaman su ile doldurarak yangına müdahalede bulunmak için konumlandırılmıştır. Kovanın üzerinde yer alan iki adet yangın söndürme tüpü, mobil araca monte edilmiştir. Gerektiğinde yerinden kolayca çıkabilmesi sağlanmıştır.

Yangın Söndürme Tüpü ve Ana Gövdeli Araç

Üçüncü ürünümüz ana gövdeye bağlanmış hortumlar ve yangın söndürme tüpleriyle desteklenmiştir. Olası bir yangın durumunda, hortumlar yerinen çekilerek çıkartılmalıdır. Döner bir tablaya monte edilmiş olan hortumlar, kolayca dönerek yerinden çıkacaktır. Ana gövdenin içerisinde yüksek basınçlı köpük, yangına müdahale etmek için bekletilmektedir. Ön tarafta bulunan yangın söndürme tüpleri sayesinde yangın daha kısa sürede söndürülebilir.

Yangın Tüpü Dolumu Nasıl Yapılır?

Yangın tüpleri hayatımız için oldukça önemli, ufak ama etkili cihazlardan birisidir. Oluşabilecek herhangi bir yangın durumunda hızlı bir şekilde kullanılabilen yangın tüpleri hayati öneme sahiptirler. Kullanan kişinin hayatını veya bir başkasının hayatını kurtarabilirler. Oldukça büyük bir öneme sahip olan yangın tüpleri de, diğer birçok cihaz gibi periyodik bakıma ve kontrollere ihtiyaç duyar. Bittiği zaman doldurulması gerektiği gibi, içerisinde bulunan kimyasal maddenin, tarihinin geçmesi durumunda da değiştirilmesi gerekir. Sahip olduğunuz yangın tüpünün dolumunu yaptırabileceğiniz ve periyodik kontrollerini sağlayabileceğiniz güvenilir firmalardan birisi olan Koçak Yangın’ı tercih edebilirsiniz. Koçak yangın ile İnternet adresleri olan http://kocakyangin.com üzerinden iletişime geçebilir ve yangın tüpünüzü kendilerine teslim edebilirsiniz. Peki, Yangın Tüpü Dolumu Nasıl Yapılır?

Yangın Tüpleri Nasıl Kullanılır?

Yangın tüpleri içerisinde bulunan söndürme kimyasalının azot sayesinde dışarı püskürtülmesi ile çalışır. Kimyasal doğrudan alev üzerine püskürtülür ve bu sayede yangın söndürülmüş olur. Direk olarak alevin üzerine püskürtülen kimyasal anında etkisini gösterir ve kaynağı fark etmeksizin birçok alev üzerinde etkili olabilir. Kullanımdan sonra içerisinde ki kimyasal biteceği için sizde şu soruyu aklınıza getirebilirsiniz; yangın tüpü dolumu nasıl yapılır?

Yangın Tüpü Nasıl Dolduruluyor?

Yangın tüpü dolumu güvenilir işletmelerden olan Koçak Yangın tarafından itina ile yapılmaktadır. Gerekli testlere tabi tutulmadan önce içeriği tamamen boşaltılan tüp, uygunlu seviyesini geçerse tekrardan doldurulur ve bir kere daha kontrol edilir. Tüp ile alakalı herhangi bir sıkıntıya rastlanmaz ise, dolum ve kontrol ile ilgili bilgiler tüp üzerine işlenir ve tüp sahibine teslim edilir. Yangın tüpünüzü doldurtmak ve bakımını yaptırmak için Koçak Yangın ile irtibata geçebilirsiniz.

Spring Sistemleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Sprinkler sistemin zorunluluğu ile ilgili en yetkili mevzuat içerisinde spring sistemleri nelerdir? nasıl kullanılır? sorusu merak ediliyor spring sitemleri kısaca Binaların Yangına karşı korunması İle ilgili Yönetmeliktir. Bu zorunluluk aşağıdaki maddeler içerisinde açık olarak belirtiliyor;

1-) Yüksekliği 30.50 metreden fazla olan bürolar,

2-) Yüksekliği 51.59 metreden daha fazla olan apartmanlar,

3-) Bodrum katı sayısı birden fazla ve 20 araçtan daha çok kapasitesi bulunan kapalı otoparklarda,

4-) Yatak kapasite sayısı 200 adetten fazla olan misafirhaneler, oteller ve pansiyonlarda,

5-) Kullanım alanı olarak da toplamı 2000 metrekareden daha çok alanı bulunan işletmeler için,

Ayrı olarak içinde kalabalık grupların dolaşabildiği her çeşit toplantı ve seminer salonu, eğlence mekanı ve alışveriş merkezleri içinde sprinkler sistemi zorunluluğu söz konusu oluyor.

Sprinkler Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Yangına müdahalede temel prensip başlangıç evresinde yangını fark edip büyümesini önlemektir. Gittikçe büyüyen alevler ve yüksek ısının azaltılması ile birlikte, otomatik patlayan sprinkler uç bölümünde bulunan söndürücü sıvıların püskürme sıvısı sayesinde, insanda boğucu tesir yapan dumanın tabana yapıştırılması ve personelin dışarı çıkmasına sebep olması sprinkler sistemi nasıl çalışır sorusu içinde kademeli bir cevabıdır. Dumanın engellenmesi sayesinde, profesyonel ekiplerin olaya müdahalesini de görüş açısı olarak çok kolaylaştırır.

Sprinkler Sistemi Hesabı Nasıl Yapılıyor?

Sprinkler hesabı sayesinde mekânınızı koruma altına ve alabilirsiniz. Sprinker tercihlerinde bu ölçüler göz önüne alınmaktadır;

 • DN25 boru çapı için = 2 sprinkler,
 • DN32 boru çapı için = 3 sprinkler,
 • DN40 boru çapı için = 5 sprinkler,
 • DN50 boru çapı için= 10 sprinkler,
 • DN65 boru çapı için= 20 sprinkler,

kullanılıyor ve yangın riskinin oluşmasını engellemek içinde sprinker sayısı artırılabilir.

Davlumbaz Söndürme Sistemleri Nasıl Kullanılır?

İş yerlerinin, fabrikaların, otellerin ve daha birçok işletmelerin mutfaklarında bulunan davlumbaz söndürme sistemleri nasıl kullanılır? Sorusunda bu sistem özellikle pişirme işlemi devam ettiği sürece alevlenme ihtimali yüksek olan yağların yangına dönüşmesini engelleyen çok önemli bir sistemdir. Özellikle de büyük işletmelerde çok gerekli olan sistemlerdir. Çünkü yağlar biriktikçe yanmaya başlar, buda çalışanları zor durumda bırakır, böyle bir durumda davlumbaz söndürme sistemleri işletmelerin güvenliği için son derece önemlidir. Çıkan yangınlara ne kadar çabuk müdahale edilirse o kadar iyi, çünkü mutfakta başlayan yangın tüm binaya tehlike yaşatabilir.

Davlumbaz Söndürme Sistemlerinin Düzenli Bakımları Yapılmalı mıdır?

Düzenli olarak bakımı ve temizliği yapılan davlumbaz söndürme sistemleri hiç bir sorun çıkarmaz, ama bakımları yapılmayan davlumbaz söndürme sistemleri ise çok kötü tehlikeli sonuçlar çıkarabilir. İşletmelerde bulunan davlumbazlar sürekli temizlense de temizlensin, içlerinde zamanla katılaşan yağ ve kirler birikir. İşte bu katılaşan yağ ve kirler işletmeler için çok büyük risk oluşturmaktadır. Bu sebepten dolayı da davlumbaz söndürme sistemleri çok büyük bir önem taşımaktadır.

Davlumbaz Söndürme Sistemleri Neden Bu Kadar Önemlidir

Davlumbazlarda çıkan yangınlar hemen söndürülmez ise yangın bütün her yeri sarabilir. İtfaiyenin anında yangını söndürmesi mümkün olmadığı için, çıkan yangının binayı sarmadan söndürülmesi gerekmektedir. İşte bu noktada davlumbaz söndürme sistemleri yangının büyümesini ve binaya yayılmasını önlemektedirler.

Yangın Tüpü Dolapları Nasıl Monte Edilir?

Kullanılan katın metre karesine bağlı olarak en az 20 metre en çok 30 metre hortum uzunluğuna sahip olabilecek yangın dolapları seçilmelidir. Bu mesafelerde suyun ulaşması için yeterli olmuyorsa ikinci bir yangın dolabının takılması gerekir. Peki, Yangın Tüpü Dolapları Nasıl Monte Edilir?

Yangın Tipleri ve Yangın Tüpü Çeşitleri

Son zamanlarda ve yönetmelikte yangın çeşitleri 5 tane olmak üzere ayrılmıştır. Katı yangınları kağıt ağaç gibi A tipi isimlendirilmiş ve kuru kimyevi tozlu yangın tüpleri veya karbondioksitli söndürücü tüpleri ya da köpüklü yangın söndürücü tüpleri kullanılmalıdır. B tipi sıvı yangınlara ise akaryakıt, kimyasal yangınlara karbondioksitli, kuru kimyevi tozlu ve yine köpüklü tüplerle müdahale edilmelidir. Kesinlikle sıvı müdahale edicilerle önleme yapılmamalıdır. C tipi yangınlar gaz tipi yangınları karbondioksitli yangın tüpleri ile müdahale edilmelidir. D tipi yangınlar hafif metal tipi magnezyum, alüminyum gibi yangınlardır. Özel yangın söndürücüler veya kuru kimyevi tozla müdahale yapılmalıdır. E tipi elektrik yangınlarına varsa kesinlikle belli bir mesafeden karbondioksit tüpleri ile müdahale yapılır.

Yangın Tüpü ve Dolap Hizmetleri

Yukarıda sayılan temel yangın türlerine ve temel yangın dolapları türüne bağlı olarak gereken hizmetleri veriyoruz. Kullanılacakları alanların bilgilerine göre destek hizmetleri verilerek konumlandırma, montajlama ve sayısal bilgiler konusunda teknik hizmet vermekteyiz. Kolay müdahale edilebilecek şekilde monte etme işlemleri ve yangın durumlarında müdahale için bilgilendirme işlemleri teknik destek ekibimiz çalışmaktadır. Sitemizde daha ayrıntılı yangın tüpü dolapları nasıl monte edilir? Hakkında bilgilere sahip olabilirsiniz. Yangın ile ilgili olabilecek kapı, elbise, tüp dolumu, battaniye, eldiven gibi ürünlerin teknik bilgilerini sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Yangın Tüpü Kullanım Talimatları Nelerdir?

Yangın söndürücüler çalışanların kullanımı için uygunsa, çalışanları bir yangın söndürücü kullanma prensipleri ve uygulamaları, küçük veya gelişen yangınlarla mücadele ile ilgili tehlikeler konusunda eğitmek işverenin sorumluluğundadır. Bu eğitim yıllık olarak ve yeni bir çalışan ilk işe alındığında verilmelidir. Acil durum eylem planının bir parçası olarak yangın söndürücü kullanmak üzere görevlendirilmiş çalışanları, yangın söndürücülerin işyerinde uygun şekilde nasıl kullanılacağı konusunda eğitiyoruz. Bu eğitim, becerilerin geliştirilmesine odaklanan özel bir eğitim şeklidir. Bu sitede yangın tüpü kullanım talimatları nelerdir? özellikleri ve işlemler hakkında bilgiler verilmektedir.

Yangın Söndürücü Kullanma

 • Yeni aşamadaki yangına cevap verirken sayfamızda yer alan aşağıdaki adımları izliyoruz.
 • Yangın alarmı çalınır ve gerekirse itfaiye aranır.
 • Yangına yaklaşmadan önce güvenli bir tahliye yolu belirlenir.
 • Yangın, ısı veya dumanın sizinle tahliye yolunuz arasında olmasına izin verilmez.
 • Uygun yangın söndürücü tipini seçilir.
 • Söndürücüyü, çekme, amaç, sıkma, süpürme kullanarak etkili menzili içinde boşaltılır.
 • Tekrar alev alması durumunda söndürülmüş bir yangından uzak durulur.
 • Yangın söndürücü boşsa ve yangın söndürülmezse hemen tahliye edilir.
 • Yangın, başlangıç ​​aşamasının ötesine geçerse derhal tahliye başlatıyoruz.

Yangın Tüpü Özellikleri

Birini kullanmadan önce iş yerinizdeki yerleri ve söndürücülerin tiplerini öğreniyoruz. Yangın söndürücüler ağır olabilir, bu yüzden ağırlık ve his hakkında bir fikir edinmek için bir yangın söndürücü alıp pratik yapıyoruz. Yangın söndürücü etiketinde bulunan kullanım talimatlarını ve uyarıları biliyor ve uyguluyoruz. Tüm yangın söndürücüler birbirine benzemez. Boşaltma hortumunu veya kornayı serbest bırakıp hayal edilen bir yangının tabanını hedef alarak deneme yapıyoruz. Yangın azaldıkça, ateş alanının içinde veya çevresinde hareket ederek kaynağını yok ediyoruz.

Tayfun Yangın Söndürme Sistemi Nedir?

Evlerimizde veya ofislerimizde, yani genel olarak kapalı alanlarda oluşabilecek yangınlar oldukça tehlikelidir. Mali olarak zarara uğratacakları gibi canımıza da kast edebilirler. Bu tarz yangınları önlemek ve oluştuğu zaman kontrol altına almak için birçok sistem geliştirilmiştir. Bu sistemlerin arasında en çok kullanılanı olan tayfun yangın söndürme sistemi, bulunduğu ortamda tavana monte edilir. Tank kısmı üzerinde kalacak şekilde, tavan da sadece sulama başlığı gözükür. Bu sulama başlığı herhangi bir yangın durumunda, tankta bulunan Naf S3 maddesini etrafa dönerek püskürtmeye başlar. Dönmesinden dolayı da tayfun adını alan bu cihaz her türlü yangını kısa süre içerisinde söndürebilir. Sizde tayfun yangın söndürme sistemi nedir? Şeklinde bir soruyu kendinize soruyorsanız, İnternet sitemizde yer alan fotoğraflara ve ürünlere göz atabilirsiniz.

Hangi Yangınlar Üzerinde Etkilidir?

Herhangi bir kaynaktan çıkabilecek, her türlü yangın üzerinde etkili olan tayfun yangın söndürme sistemleri, içerisinde bulunan yangın söndürme kimyasalı olan Naf S3 ile er türlü yangını 10 sn içerisinde söndürebilir. Herhangi bir elektronik kontrol devresine bağlanarak kullanılabileceği gibi, ortam ısısının yangın Sistemi ve Cihazı Temin Etmek İçin

İnternet sitemiz üzerinde yer alan birçok ürün ve modele göz atabilir ve kendinize uygun yangın söndürme sistemine ulaşabilirsiniz. Her türlü ortam ve yangın için uygun yangın söndürme cihazlarına ve sistemlerine İnternet sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.