0216 540 34 84

Monthly Archives: Nisan 2019

Yangın Alarm Sistemlerinin Çalışma Prensibi?

İnsan yaşam alanlarında sıklıkla yaşanabilecek olaylardan biri olan yangınlar, bir anda geniş alanlara yayılabilir ve ciddi hasarların oluşmasına sebep olabilir. Bunların yaşanmaması için erken uyarı niteliği taşıyan yangın alarm sistemleri tasarlanmıştır. Yangın söndürme sistemleri alanında hizmet veren firmamız, aynı zamanda yangın alarm sistemleri konusunda müşterilerine her türlü desteği vermektedir. Bu anlamda sizin için, “Yangın alarm sistemlerinin çalışma prensibi?” konusuna açıklık getirmeye çalışacağız.

Yangın alarm sistemleri kısaca; belirlenen bölgelere yerleştirilen dedektörler aracılığıyla, yangının anında algılanması ve uyarı sisteminin harekete geçirilmesi prensibi ile çalışır. Yangın alarm sistemleri kullanılan alana göre farklı türlere ve alt gruplara ayrılır.

Yangın Alarm Sistemi Çeşitleri

Yangın alarm sistemleri konvansiyonel ve analog adresli olarak ikiye ayrılır. Yangın alarm sistemlerinin çalışma prensibi? Bu iki sistem üzerinden işlev sağlar.

Konvansiyonel alarm sistemi: Küçük ve orta ölçekli alanlar için tasarlanan bu sistemde dedektörler, zone sistemine bağlıdır. Bir bölgede 32 adet dedektör bağlantısı yapılabilir. Dedektörler, herhangi bir yangın veya duman algıladığında siren sisteminin devreye girmesi için uyarı bildiriminde bulunur. Zone panelleri üzerinden uyarının hangi dedektörden geldiği tespit edilir ve gerekli müdahalelerin yapılması sağlanır.

Analog adresli alarm sistemi: Büyük ölçekli alanlarda kullanılan sistemde dedektörler loop hatlarına bağlanır. Bu loop hatları sayesinde yangın çıkış noktası tespiti yapılır.

Alt Sistemler

Yangın alarm sistemlerinde uyarı elemanlarını harekete geçirecek bazı alt sistemler bulunur. Bunlar;

 • Duman dedektörleri
 • Isı dedektörleri
 • Alev dedektörleri
 • Beem dedektörler
 • Yangın butonları
 • Multi sensörler
 • Dâhili ve harici sirenler
 • Yangın flaşörleri
 • Kontak izleme modülleri gibi parçalardan oluşur.

Yangın Tüpü Nasıl Çalıştırılır?

Yangın söndürücülerin düzenekleri oldukça basittir. Yüksek basınç altında karbondioksit içeren bir türdür. Bir başka değişle karbondioksit ve inch karede 800 basınç demektir. Yangın tüpleri santimetre başına 360 kilogram basınca dayanıklı çelik bir tüpten oluşur. Peki, Yangın Tüpü Nasıl Çalıştırılır?

Yangın Tüplerinin İçeriği

Gaz moleküllerinin basınç hareketi devamlı olarak içten dışa doğru olmaktadır. Fakat bu gaz molekülleri hapsedildiğinde basınç hareketini içeri doğru yapmaktadır. Karbondioksit öyle bir basınç altında ki moleküller sıkışıp sıvıya dönüşerek dibe çöker. Bir tetik karbondioksiti serbest bırakır, hortum da bunu ateşin üzerine püskürtür. Karbondioksit serbest bırakılır ve tüpün içindeki yüksek basınç karbondioksiti yüksek hızda dışarı fırlatır. Karbondioksit bu yüksek basınç sayesinde ateşi söndürür.

Basıncın Çalışma Prensibi

Sıkıştırılmış karbondioksit o kadar basınç altındadır ki eninde sonunda bir çıkış yolu bulacaktır. Burada asıl temel olan yangın tüpü nasıl çalıştırılır? Noktasında hatasız bilgiye sahip olmaktır. Kol çekildiği anda karbondioksit dışarı çıkabilmek için son hız hareket eder. Yüksek bir hıza ulaşır ve ateşi söndüren bir jet sprey haline dönüşür. Güçlü bir zincirleme reaksiyonu tetikler ve birdenbire tüpte sıvı karbondioksitin genişlemesi için yer açılır. Yüksek basınç altındaki moleküller birbirinden ayrılır. Işık hızında buharlaşarak tekrar gaz haline dönüşürler. Karbondioksit molekülleri kuşatıldıkları alandan emebildikleri kadar ısı emerler. Ama ısı emilişi sırasında karbondioksit ısınmaz, yalnızca sıvıdan gaza dönüşür. Isınmayan karbondioksit ısısını emdiği bölgeyi soğutur, derece tüpü donduracak kadar düşer ve sıvıyı katılaştırarak elde edilen tozun dışarı çıkmasına sebep olur.

Yangın Tüpü Hizmetleri

Yangın konusunda gerekli bilgileri veren web sitemiz her türlü yangın tüpü tedariki yapmaktadır. Bir yangının söndürülmesinde kullanılabilecek her türlü ekipmanı barındırıyoruz. Temel talimatlara uyumlu söndürme cihazları, yangın tüp dolapları, yangın, duman, ısı ve gaz algılama sistemleri hakkında bilgilendirme yapıp destek veriyoruz. Sitemize dilediğiniz yerden ulaşabilir, 7/24 destek ve hizmet talep edebilirsiniz.

Tayfun Yangın Söndürme Sistemlerinin Çalışma Prensibi

Gelişmiş otomatik yangın söndürme sistemi olan tayfun yangın söndürme sistemlerinin çalışma prensibi gelişmiş dedektörlü ve halon Naf S3 türü yangın söndürücü cihazların içerisinde en çok tercih edilen yangın söndürme cihazıdır. Ortamda yer alan ısı değerlerine göre otomatikmen kendiliğinden aktif olan tayfun yangın söndürme sistemleri ayrıca kullanım ortamı baz alınarak duman ve alev gibi farklı dedektörler ile birlikte de aktif edilebilir.

Garantili Yangın Söndürme Cihazları Satıyoruz

Türkiye’nin en kaliteli ve en çok tercih edilen tayfun yangın söndürme sistemlerinin çalışma prensibi firması olarak pekçok yangın söndürme firmalarından farklı olarak garanti belgesi dahilinde yangın söndürme cihazları satıyoruz.

Kurumsal bir firma olarak müşterilerimize en avantajlı bir şekilde tayfun yangın söndürme sistemleri ve diğer yangın söndürme sistemleri satışı yapıyoruz.

Geniş Referans Katalogları Sunuyoruz

Türkiye’nin en avantajlı tayfun yangın söndürme sistemlerinin çalışma prensibi firması olarak kurumsal web sitemi üzerinden geniş referans katalogları sunuyor ve bu sayede sektörümüzün öncü yangın söndürme sistemleri firması olarak siz değerli müşterilerimizden takdir mesajları topluyoruz.

Ayrıca, tüm yangın söndürme cihazlarımız siparişinizde kurumsal web sitemiz üzerinden kredi kartınız ile ödemenizi yapabilmenize olanak sunuyoruz. Geniş yangın söndürme sistemleri katalogu incelemek için kurumsal web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yangın Alarm Sistemleri Nerelerde İşinize Yarar

Yangın alarm sistemleri; ev, işyeri, hastaneler, okullar, büyük hiper marketler gibi bir çok alanda olası bir yangını önlemek için kesinlikle kullanılması gereken bir sistemdir. Yangın alarm sistemi nerelerde işinize yarar gibi bir sorunun cevabı firmamız yetkilileri tarafından, sitemizde anlatılıyor. Koçak yangın firması olarak uzun yıllardan bugüne her sektöre yangın ve alarm sistemi hizmetini nitelikli olarak vermekteyiz.

Yangından Koruyoruz

Yangın sistemleri alanında faaliyetlerini sürdüren firmamız, uzman ekibimiz ve yılların vermiş olduğu başarılı tecrübesi sayesinde, satışını yaptığımız tüm yangın sistemleri ürünlerimizde TSE patenti ile liderliğini koruyan bir firmadır. Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden firmamız, yangın anında yapılabilecek en doğru davranışları ve hizmetini verdiği yangın alarm sistemleriyle olası bir zararı en aza indirmeyi amaç ediniyor. Yangından korunmak için firmamızın sunduğu hizmetlerden yararlanabilirsiniz.

Hizmette Kalite

Dünya genelinde korku uyandıran yangın konusunda bir artış yaşandığı herkes tarafından biliniyor. Bu konuda her türlü yangın alarm sistemleri ve yangın tüpü doldurma hizmetlerimizi sizler için sunuyoruz. Bu konuda kaliteli hizmet anlayışına önem veren firmamız, çalışmalarını aktif olarak sürdürüyor. Koçak Group Yangın Söndürme Cihazları şirketi olarak, yangın alarm sistemleri konusunda müşteri memnuniyetini yakalayan firmamız, satış sonrası desteklerini esirgemeyen bir firmadır. Satışını yapmış olduğumuz ürünlerimizin bakım, onarım gibi konularında ücretsiz hizmet vermekteyiz. Güvenli bir şekilde yaşamak istiyorsanız firmamızı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Hangi İşletmeler Yangın Alarm Sistemi Kullanmak Zorunda

Yangın alarm sistemleri can ve mal kaybını önlemek amacıyla, uzun yıllar boyunca kullanılan, yangını önceden haber veren veya yangın anında yangını büyümeden kontrol altına alabilen sistemlerdir. Çoğu binalarda ve işletmelerde dikkatimizi çekmeyen ama binanın etrafını bir ağ gibi ören bu sistemler 19/12/2007 tarihli resmi gazete de yayınlanan, binaların yangından korunması hakkında yönetmelikte detaylı olarak anlatılmıştır. Milli Savunma Bakanlığına bağlı ve Nükleer santraller dışında binalar ve işletmeler yangın alarm sistemi kullanmak zorunda. Peki, yönetmelikte de belirtilen bu bina ve işletmeler nelerdir gelin birlikte bakalım.

Yönetmelikte Olanlar

Yönetmeliğe göre; konutlar, konaklama amaçlı binalar, kurumsal binalar, büro binaları, ticaret amaçlı binalar ve işletmeler yangın alarm sistemi kullanmak zorunda. Özellikle kurumsal binalar, yurtlar ve eğitim veren binalar devlet tarafından daha detaylı kontrol edilmektedir. Burada ki yurt ve eğitim veren kurumlar özel işletmeler dahi olsa devlet sıkı tedbirlerin alınmasını istemekte ve binalarda bulunan yangın alarm periyodik olarak takip etmektedir.

Yine yönetmeliğe göre; endüstriyel binalar, toplanma amaçlı binalar, depolama ve saklama amaçlı binalar, yüksek tehlikeli grubuna girmiş yerler ve karışık kullanım amaçlı işletmeler yangın alarm sistemi kullanmak zorunda. Genel olarak yönetmeliğe bakacak olursak oturduğumuz binalardan tutunda depo olarak kullandığımız binalar dahi yangın alarm sistemi kullanmak zorunda. Ayrıca tıpkı özel işletmelerde olduğu gibi, özel fabrikalar ve özel hastanelerde bu yönetmeliğin kapsamına girmektedir.

Davlumbaz Söndürme Sistemlerinin Çalışma Prensibi

Hotel, Restaurant ve askeri bölgeler gibi yoğun iş tempolu davlumbaz söndürme sistemlerinin çalışma prensibi işletmelerde özellikle yağlı yemeklerin buharlarının davlumbaz içerisinde toplanması sonucunda meydana gelen yağ tabakalarının yangın faktöründe bertaraf edilmesi oldukça zor olabiliyor. Otomatik davlumbaz yangın söndürme sistemleri özel kimyasal bileşimli yangın söndürme sıvısı sayesinde bu gibi durumların birkaç saniye içerisinde giderilmesini sağlıyor.

Kaliteli Yangın Söndürme Sistemleri Kurumsal Web Sitemiz

Kaliteli ve garantili davlumbaz söndürme sistemlerinin çalışma prensibi ile hizmet sunan yangın söndürme sistemleri kurumsal web sitesi garantili yangın söndürme sistemleri firması olarak garantili ve ekonomik fiyat tarifeli yangın söndürme sistemleri satış hizmeti sunuyoruz. Yılların sunduğu bilgi birikimleri ve profesyonel kadromuz sayesinde müşterilerimizin beklentilerine hitap ediyoruz.

Her Bütçeye Hitap Eden Yangın Söndürme Cihazları Satıyoruz

Sektöründe lider bir davlumbaz söndürme sistemlerinin çalışma prensibi yangın söndürme sistemleri satış firması olarak kuruluş tarihimizden itibaren kaliteli hizmet anlayışına ve müşteri memnuniyetine önem veriyor ve bu sebeple pek çok yangın söndürme cihazları firmalarından farklı olarak ek ücretsiz ve her bütçeye hitap eden ekonomik fiyat tarifesi üzerinden yangın söndürme sistemleri satıyoruz. Ayrıca, kurumsal web sitemiz üzerinden kesintisiz online destek hizmeti de sunuyor ve bu sayede müşterilerimizin yangın söndürme cihazları ve fiyat tarifesi hakkında bilgi almasını sağlıyoruz.

Yangın Tüpü İçin Askılık Nasıl Monte Edilir?

Günümüz işletmelerinde, arabalarda ve hatta her evde bulunması gereken yangın tüpleri hayati öneme sahip cihazlardır. Herhangi bir kaynaktan doğabilecek yangınlara karşı büyük avantaj sağlayan yangın tüpleri belirli standartlarda ve boyutlarda üretilirler. Birçok litre ve boyutta üretilebilen yangın tüpleri, söndürme işlemlerinde oldukça etkili cihazlardır. Kendinize yakın bir konumda bulunduracağını herhangi bir yangın tüpü, yangın anında sizin için oldukça avantajlı olacaktır. Peki, Yangın Tüpü İçin Askılık Nasıl Monte Edilir?

Yangın Tüpünün Konumlandırma

Yangının kaynağı fark etmeksizin söndürülmesinde kullanılabilen yangın tüpleri, kullanıcının yangın esnasında kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. Yangın esnasında hızlı bir şekilde erişilebilen yangın tüpü ile yangını hızlıca söndürebilirsiniz. Cihazın bulunacağı konumunu belirlerken dikkat etmeniz gerekenler;

 • El altında bir yer olması,
 • Kolay erişilebilecek bir yer olması, örneğin kapı girişleri, merdiven kenarları

Cihazı konumlandırırken özel olarak üretilen ayaklıklardan ve askılıklardan faydalanabilirsiniz. Yangın tüpü için askılık nasıl monte edilir? Şeklinde bir soruya sahipseniz yazının devamını inceleyebilirsiniz.

Yangın Tüpü İçin Askı Montesi

Yangın tüpünüzü konumlandırırken, özel olarak üretilen ayaklıklardan faydalanabileceğiniz gibi askı ekipmanlarından da faydalanabilirsiniz. Hem yangın tüpünü doğru şekilde konumlandırmak, hem de konumunda güvenli bir şekilde kalmasını sağlamak için kullanabileceğiniz askı ekipmanlarını duvara monte edebilir ve yangın tüpünü uygun şekilde ayarladıktan sonra asabilirsiniz. Sitemizde bulunan yangın tüpü askı ekipmanlarına göz atabilir ve yangın tüpünüz için en uygun askılığı bulabilirsiniz.

Mobil Yangın Arabası Fiyatları

Mobil yangın arabaları, seyyardır ve her yere kolayca hareket ettirilebilir özelliklere sahiptir. Kısa sürede yangınlara müdahale imkânı veren bu ürünler, farklı şekillerde ve boyutlarda üretilmektedir. Mobil yangın söndürme arabası fiyatları üç farklı modele sahip olduğumuz için farklılık göstermektedir. Mobil yangın söndürme arabaları, hem model olarak hem de kullanılacak alanlar olarak farklılık göstermektedir bu yüzden fiyatları da birbirinden farklıdır.

Birinci ürünümüzde, gelişmiş teknolojiye sahip ana gövdenin içerisinde yüksek basınçla püskürtülmek üzere bekleyen yangın söndürme köpüğü bulunmaktadır. Üzerinde yer alan vanaya ön taraftaki ve arka taraftaki hortum yerleştirilerek kullanım sağlanmaktadır. Ana gövdeye bağlı olan tekerlekler ve tutma kolu sayesinde, her yere kolayca götürülebilir.

Yangın Söndürme Tüplü Araç

İkinci ürünümüzde, iki adet tekerleğe sahip olan bu ürünün alt kısmında bir adet yangın söndürme kovası bulunmaktadır. Bu kova gerektiği zaman su ile doldurarak yangına müdahalede bulunmak için konumlandırılmıştır. Kovanın üzerinde yer alan iki adet yangın söndürme tüpü, mobil araca monte edilmiştir. Gerektiğinde yerinden kolayca çıkabilmesi sağlanmıştır.

Yangın Söndürme Tüpü ve Ana Gövdeli Araç

Üçüncü ürünümüz ana gövdeye bağlanmış hortumlar ve yangın söndürme tüpleriyle desteklenmiştir. Olası bir yangın durumunda, hortumlar yerinen çekilerek çıkartılmalıdır. Döner bir tablaya monte edilmiş olan hortumlar, kolayca dönerek yerinden çıkacaktır. Ana gövdenin içerisinde yüksek basınçlı köpük, yangına müdahale etmek için bekletilmektedir. Ön tarafta bulunan yangın söndürme tüpleri sayesinde yangın daha kısa sürede söndürülebilir.

Yangın Tüpü Dolumu Nasıl Yapılır?

Yangın tüpleri hayatımız için oldukça önemli, ufak ama etkili cihazlardan birisidir. Oluşabilecek herhangi bir yangın durumunda hızlı bir şekilde kullanılabilen yangın tüpleri hayati öneme sahiptirler. Kullanan kişinin hayatını veya bir başkasının hayatını kurtarabilirler. Oldukça büyük bir öneme sahip olan yangın tüpleri de, diğer birçok cihaz gibi periyodik bakıma ve kontrollere ihtiyaç duyar. Bittiği zaman doldurulması gerektiği gibi, içerisinde bulunan kimyasal maddenin, tarihinin geçmesi durumunda da değiştirilmesi gerekir. Sahip olduğunuz yangın tüpünün dolumunu yaptırabileceğiniz ve periyodik kontrollerini sağlayabileceğiniz güvenilir firmalardan birisi olan Koçak Yangın’ı tercih edebilirsiniz. Koçak yangın ile İnternet adresleri olan http://kocakyangin.com üzerinden iletişime geçebilir ve yangın tüpünüzü kendilerine teslim edebilirsiniz. Peki, Yangın Tüpü Dolumu Nasıl Yapılır?

Yangın Tüpleri Nasıl Kullanılır?

Yangın tüpleri içerisinde bulunan söndürme kimyasalının azot sayesinde dışarı püskürtülmesi ile çalışır. Kimyasal doğrudan alev üzerine püskürtülür ve bu sayede yangın söndürülmüş olur. Direk olarak alevin üzerine püskürtülen kimyasal anında etkisini gösterir ve kaynağı fark etmeksizin birçok alev üzerinde etkili olabilir. Kullanımdan sonra içerisinde ki kimyasal biteceği için sizde şu soruyu aklınıza getirebilirsiniz; yangın tüpü dolumu nasıl yapılır?

Yangın Tüpü Nasıl Dolduruluyor?

Yangın tüpü dolumu güvenilir işletmelerden olan Koçak Yangın tarafından itina ile yapılmaktadır. Gerekli testlere tabi tutulmadan önce içeriği tamamen boşaltılan tüp, uygunlu seviyesini geçerse tekrardan doldurulur ve bir kere daha kontrol edilir. Tüp ile alakalı herhangi bir sıkıntıya rastlanmaz ise, dolum ve kontrol ile ilgili bilgiler tüp üzerine işlenir ve tüp sahibine teslim edilir. Yangın tüpünüzü doldurtmak ve bakımını yaptırmak için Koçak Yangın ile irtibata geçebilirsiniz.

Spring Sistemleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Sprinkler sistemin zorunluluğu ile ilgili en yetkili mevzuat içerisinde spring sistemleri nelerdir? nasıl kullanılır? sorusu merak ediliyor spring sitemleri kısaca Binaların Yangına karşı korunması İle ilgili Yönetmeliktir. Bu zorunluluk aşağıdaki maddeler içerisinde açık olarak belirtiliyor;

1-) Yüksekliği 30.50 metreden fazla olan bürolar,

2-) Yüksekliği 51.59 metreden daha fazla olan apartmanlar,

3-) Bodrum katı sayısı birden fazla ve 20 araçtan daha çok kapasitesi bulunan kapalı otoparklarda,

4-) Yatak kapasite sayısı 200 adetten fazla olan misafirhaneler, oteller ve pansiyonlarda,

5-) Kullanım alanı olarak da toplamı 2000 metrekareden daha çok alanı bulunan işletmeler için,

Ayrı olarak içinde kalabalık grupların dolaşabildiği her çeşit toplantı ve seminer salonu, eğlence mekanı ve alışveriş merkezleri içinde sprinkler sistemi zorunluluğu söz konusu oluyor.

Sprinkler Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Yangına müdahalede temel prensip başlangıç evresinde yangını fark edip büyümesini önlemektir. Gittikçe büyüyen alevler ve yüksek ısının azaltılması ile birlikte, otomatik patlayan sprinkler uç bölümünde bulunan söndürücü sıvıların püskürme sıvısı sayesinde, insanda boğucu tesir yapan dumanın tabana yapıştırılması ve personelin dışarı çıkmasına sebep olması sprinkler sistemi nasıl çalışır sorusu içinde kademeli bir cevabıdır. Dumanın engellenmesi sayesinde, profesyonel ekiplerin olaya müdahalesini de görüş açısı olarak çok kolaylaştırır.

Sprinkler Sistemi Hesabı Nasıl Yapılıyor?

Sprinkler hesabı sayesinde mekânınızı koruma altına ve alabilirsiniz. Sprinker tercihlerinde bu ölçüler göz önüne alınmaktadır;

 • DN25 boru çapı için = 2 sprinkler,
 • DN32 boru çapı için = 3 sprinkler,
 • DN40 boru çapı için = 5 sprinkler,
 • DN50 boru çapı için= 10 sprinkler,
 • DN65 boru çapı için= 20 sprinkler,

kullanılıyor ve yangın riskinin oluşmasını engellemek içinde sprinker sayısı artırılabilir.