0216 540 34 84

Yangın tüplerinin standartlara uygunluğu ve çalışır durumda tutulması önemlidir.

Yangın tüplerinin standartlara uygunluğu ve çalışır durumda tutulması önemlidir.

Yangın tüpleri de üretilen her endüstriyel ürünler için belirlenmiş bazı standartlara ve gereksinimlere sahip olarak imal edilmelidirler.

Türk standartları Endüstrisi tarafından Resmi Gazete de de yayınlanan aşağıdaki tabloda bulunan standartlar yangın tüpü seçimlerinde olmazsa olmazlardandır.

TS No
Türkçe Adı
İngilizce Adı
TS EN 615
Yangından korunma-Yangın söndürücü maddeler-Tozlar için özellikler (sınıf D tozlar hariç)
Fire protection-Fire extinguishing media-Specifications for powders (other then class D powders)
TS 862-7

EN 3-7+A1

Seyyar yangın söndürücüler – Bölüm 7: Özellikler, performans gerekleri ve deney metotları Portable fire extinguishers – Part 7: Characteristics, performance requirements and test methods
TS 3419
Havalandırma ve iklimlendirme tesisleri – Projelendirme kuralları
Ventilation and air conditioning installation – Requirements of projecting
TS 9648
Yangın söndürücüler – Kuru kimyasal toz sistemleri – Terim ve tarifler
Fire extinguishers-Dry chemical powder systems, terms and definitions
TS ISO 11602-2
Yangından korunma – Taşınabilir ve tekerlekli yangın söndürücüler – Bölüm 2 : Muayene ve bakım
Fire protection – Portable and wheeled fire extinguishers – Part 2: Inspection and maintenance
TS 13346
İş yerleri – Genel kurallar
Work places – General rules
TS EN 1866-1*
Seyyar yangın söndürücüler – Bölüm 1: Karakteristikleri, performansı ve deney metotları
Mobile fire extinguishers – Part 1: Characteristics, performance and test methods

Herhangi bir  yangın durumuna maruz kalındığında en çabuk ve acil müdahale ekipmanı olarak yangın tüpleri ilk akla gelenlerdir.
Ancak, kullanıma hazır olarak bekletilmekte olan yangın tüplerinin her zaman görevine hazır bir biçimde aktif halde dolumu ve bakımı yapılmış durumda anında kullanıma hazır mıdır?

Kuru kimyevi tozlu, foam köpüklü , karbondiokstli yada halo karbon gazlı  Yangın tüpleri, hayatın pek çok alanında ev, araç ve işyerleri için acil durumlarda ihtiyaç duyulabilecek olan yeri geldiğinde yangın sebebi ile ortaya çıkabilecek risklere karşı yaşam kurtarıcı ürünlerden birisidir.

İçerikleri farklı olmakla beraber değişik çeşitlere sahip olan yangın tüpü bulunmaktadır.

Öncelikli olarak yangın tüpü modelinin en mühim özelliği hafif olmasından dolayı basit bir kullanıma sahip olmasıdır.

Yangın tüpü dolumu

Yangın tüpü dolumu denildiğinde bir çok kişinin aklına gelen boşalmış olan tüplerin doldurulması işlemi geliyor. Halbuki yangın tüplerinin muhteviyatında bulunan kimyasal maddelerin zamanla etkisini kaybetmesinden dolayı,  etkisiz bir dolu gibi görünen yangın tüpü ile boş bir yangın tüpü kıyaslandığında yangına müdahalede risk faktörünün hemen hemen aynı olduğu uzmanlar tarafından bilinen bir gerçektir. Bu şekilde bir yangın savunma acil durum anında risk çok yüksek olmaktadır.

Bu sebepten ötürü daha önceden tedbir alabileceğimiz sonuçları oldukça ağır olan en önemli ve etkili afetlerden olan yangın için tedbir almak en başta sağlıklı yangın tüpü sahibi olmaktan geçmektedir.
Yangın tüplerinin periyodik kontrollerinin zamanında ve eksiksiz bir şekilde yapılmış olması kadar bakımının da yapılarak dolu ve göreve hazır biçimde bulundurulması çok önemlidir. Küçücük bir tutuşma anında bile göreve hazır yangın tüpü ile derhal etkili müdahale ve işlemlerle alevin büyük bir yangın seviyesine gelmesi büyümeden kontrol altına alınabilir, söndürülebilir ya da büyümüş bir yangının daha da can ve mal kaybına yol açacak vahim sonuçlar doğurması engellenebilmektedir.

Biz sürekli diyoruz; kesinlikle ama kesinlikle unutulmamalıdır ki ;

“Yangın öldürmez, tedbirsizlik öldürür. “

yangın tüpü dolumu

yangın-tupu-dolumları

Yangın tedbirleri alırken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikle yangına sebep oluşturabilecek her türlü detayı ortadan kaldırmak ile işe başlanılabilir. Akabinde çok küçükte olsa gerçekleşebilecek ihmaller sonucu ortaya çıkabilecek yangınlarda kesinlikle evde, işte, araçta, okulda, otobüste kısacası yaşanılan her mahalde yangın tüpü dolu, kontrolü yapılmış, bakımlı ve hazır olarak mutlaka bulundurulmalıdır.
Yangına derhal ve etkili biçimde hızlı müdahale için kullanılacak yangın tüpleri karılaşılan pek çok durumda olan yada başlayan yangını söndürebilirken daha da büyük yangınlarda yalnız yangının büyümesini engelleyerek itfaiyenin yetişebilmesi için zaman kazandırmaktadır.

Mutlaka yangın tüpleri mevcut olması ve kullanıma hazır olması ile risklerden kurtulmuş olmuyoruz. Çünkü, yangın tüpünün kullanıma hazır erişilebilen bir yerde bulunması kadar sağlıklı çalışıp çalışmama durumu da en az bulunması kadar önemlidir. Acil bir yangın anında elinizi attığınız yangın tüpün çalışmaması kadar başınıza gelebilecek son derece kötü bir şey olmayacağını o anı biraz düşündüğünüzde gözünüzün önüne getirebilirsiniz.
Böyle olumsuz bir durumun yaşanmaması adına yangın tüplerin periyodik bakımlarını ve yangın tüpü dolumu işlemini profesyonellere bırakmanızı tavsiye ediyoruz.
Koçak Grup olarak sizlerle yangın tüpleriniz ve yangın projeleriniz ile ilgili çalışmaktan mutluluk duyarız.

yangın tüpü

Yangın Tüpü Dolumları

4 Responses to Yangın tüplerinin standartlara uygunluğu ve çalışır durumda tutulması önemlidir.

  • Yangın dolapları değişimi ve yeni projelendirme işlerinde memnun kaldık. Tavsiye ederim.

  • yangın tüpü imalatını en uygun biçimde yapmalarından dolayı adresimize ücretsiz teslim etmeleri de ayrı bir jest oldu. Teşekkür ederiz.

  • Yangın tüpü ve sistemleri konusunda destekleriniz için Teşekkürler.
    yangın tüpü

  • Yangın tüpü dolumu konusunda kendileri ile çalıştık ve gerek hız gerekse maliyet açısında avantajlılar. Bir sonraki dolumları tekrar kendilerine yaptıracağız. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.