0216 540 34 84

Yangın Tüpü Nasıl Çalıştırılır?

Yangın söndürücülerin düzenekleri oldukça basittir. Yüksek basınç altında karbondioksit içeren bir türdür. Bir başka değişle karbondioksit ve inch karede 800 basınç demektir. Yangın tüpleri santimetre başına 360 kilogram basınca dayanıklı çelik bir tüpten oluşur. Peki, Yangın Tüpü Nasıl Çalıştırılır?

Yangın Tüplerinin İçeriği

Gaz moleküllerinin basınç hareketi devamlı olarak içten dışa doğru olmaktadır. Fakat bu gaz molekülleri hapsedildiğinde basınç hareketini içeri doğru yapmaktadır. Karbondioksit öyle bir basınç altında ki moleküller sıkışıp sıvıya dönüşerek dibe çöker. Bir tetik karbondioksiti serbest bırakır, hortum da bunu ateşin üzerine püskürtür. Karbondioksit serbest bırakılır ve tüpün içindeki yüksek basınç karbondioksiti yüksek hızda dışarı fırlatır. Karbondioksit bu yüksek basınç sayesinde ateşi söndürür.

Basıncın Çalışma Prensibi

Sıkıştırılmış karbondioksit o kadar basınç altındadır ki eninde sonunda bir çıkış yolu bulacaktır. Burada asıl temel olan yangın tüpü nasıl çalıştırılır? Noktasında hatasız bilgiye sahip olmaktır. Kol çekildiği anda karbondioksit dışarı çıkabilmek için son hız hareket eder. Yüksek bir hıza ulaşır ve ateşi söndüren bir jet sprey haline dönüşür. Güçlü bir zincirleme reaksiyonu tetikler ve birdenbire tüpte sıvı karbondioksitin genişlemesi için yer açılır. Yüksek basınç altındaki moleküller birbirinden ayrılır. Işık hızında buharlaşarak tekrar gaz haline dönüşürler. Karbondioksit molekülleri kuşatıldıkları alandan emebildikleri kadar ısı emerler. Ama ısı emilişi sırasında karbondioksit ısınmaz, yalnızca sıvıdan gaza dönüşür. Isınmayan karbondioksit ısısını emdiği bölgeyi soğutur, derece tüpü donduracak kadar düşer ve sıvıyı katılaştırarak elde edilen tozun dışarı çıkmasına sebep olur.

Yangın Tüpü Hizmetleri

Yangın konusunda gerekli bilgileri veren web sitemiz her türlü yangın tüpü tedariki yapmaktadır. Bir yangının söndürülmesinde kullanılabilecek her türlü ekipmanı barındırıyoruz. Temel talimatlara uyumlu söndürme cihazları, yangın tüp dolapları, yangın, duman, ısı ve gaz algılama sistemleri hakkında bilgilendirme yapıp destek veriyoruz. Sitemize dilediğiniz yerden ulaşabilir, 7/24 destek ve hizmet talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.